6 דברים שכדאי לדעת לפני שלוקחים רכב בליסינג פרטי

מה חשוב לדעת לפני ואיפה לא כדאי לעגל פינות כדי לצאת עם עסקה טובה יותר

שוק הרכב מוצא בכל פעם דרכים חדשות ויצירתיות כדי לכבוש את ליבם (וכיסם) של נהגי ישראל, ולשכנע אותם להתאבזר ברכב חדיש אפילו אם הסכום ההתחלתי שבכיסם מספיק בקושי לקטנוע יד שניה. אחת הדרכים האלו – בה נתמקד היום – היא הליסינג הפרטי.

ליסינג פרטי מציע בעצם נוסחה לשימוש ואף רכישה של רכב חדש או יד שניה עבור אותו הקהל הרחב שלא מועסק בחברות היייטק, ארגוני ענק או חברות ממשלתיות המציעות לעובדיהן מסלולי ליסינג קלאסיים. במסגרת הנוסחה הזאת, נהגים פרטיים אינם צריכים להיפרד בבת אחת מסכום בן 6 ספרות רק כדי לרכוש מכונית חדשה, אלא יכולים לשלם מקדמה בגובה מסוים, ואז תשלום חודשי קבוע עבור השימוש ברכב לתקופה מסוימת. בתום התקופה הם יכולים להחליט אם הם רוצים לרכוש את הרכב, לעבור לרכב אחר או להחזיר את הרכב ולסיים את ההתקשרות.

מדוע השיטה עשויה לקסום להרבה אנשים?  ראשית, מכיוון שהרכב נשאר בבעלות חברת הליסינג, הם אינם אלה שסופגים את ירידת הערך הצפויה שלו בשלוש השנים הראשונות לחייו (אם מדובר ברכב חדש), ויש כאלה שפשוט נהנים מכך שהם לא צריכים להתעסק עם קניה או מכירה של רכב בג'ונגל הישראלי שהוא שוק המכוניות המשומשות.

מה שכן, אם אתם שוקלים או כבר החלטתם שליסינג פרטי היא סוג העסקה שמתאימה לכם, יש כמה דברים שחשוב לדעת מראש:

1.      הגבלת נסועה שנתית

חברות ליסינג רבות נוקטות בשיטה של הגבלת נסועה שנתית. במילים אחרות, הנהגים שבוחרים במסלול של ליסינג פרטי יתבקשו להגדיר את הקילומטראז' השנתי המקסימלי שיעשו ברכב, מה שיהווה את אחד מהפרמטרים לפיהם מתומחרת העסקה. חריגה מהנסועה שנקבעה עלולה לגרור תשלום נוסף, וזה אף פעם לא כיף.  רצוי לבוא לעסקה עם ידיעה טובה של כמות הנסועה השנתית שלכם ואף ניתן ורצוי להתמקח על מגבלת הנסועה ומחירה.

2. תשלום מקדמה – כן או לא?

עסקת ליסינג פרטי קלאסית לרוב בנויה מתשלום מקדמה בגובה מסוים, ופריסה של תשלומים לאורך 12-36 חודשים. כמובן שמקדמה גבוהה יותר תפחית את גובה התשלומים החודשיים ואת יתרת התשלום במידה ותרצו לרכוש את הרכב מחברת הליסינג בתום התקופה, אך יש מקרים שבהם חברות הליסינג גם מאפשרות לוותר על תשלום המקדמה לחלוטין. במקרים כאלה מומלץ לברר מראש אם תתבקשו לשלם סכום נוסף במידה ולא תרצו לרכוש את הרכב או לחדש את חוזה הליסינג בתום התקופה.

3. בדיקה של תנאי הביטוח וגובה ההשתתפות העצמית

עסקת ליסינג פרטי היא דרך מצוינת לחסוך לעצמכם  גם את הטרטור של רכישת פוליסת ביטוח מקיף לרכב בעצמכם, אבל זה עדיין לא פוטר אתכם מהצורך לקרוא את הפוליסה בקפידה. למה? לעיתים סעיף ההשתתפות העצמית בפוליסות האלה הוא גבוה מהמקובל, ואתם ממש לא רוצים לגלות את זה רק אחרי שהייתם מעורבים בתאונה, חלילה.

4. אחריות למצב הרכב

מסלולים של ליסינג פרטי כוללים בדרך כלל מה שחברות הליסינג מכנות 'בלאי סביר'. כלומר שריטות או נזקים זניחים לרכב בתקופת השימוש. אלא שגם כאן כדאי מאוד לברר מבעוד מועד מה נחשב לבלאי סביר, ומה ידרוש מכם תוספת תשלום. אגב, ברוב המקרים ניתן לרכוש מחברת הליסינג גם חבילת אחזקה וטיפולים שאמורה לספק קצת שקט נפשי בגזרה הזאת.

5. ליסינג של רכב יד שניה

חברות ליסינג רבות מציעות גם אפשרות לחכור רכב בן שנתיים או שלוש שעבר קודם לכן בליסינג עסקי. היתרון הגדול הוא שמדובר כמובן בעסקה זולה בהרבה, היות ומדובר ברכב שכבר נמצא אחרי ירידת הערך הגדולה. החיסרון הוא שעשויות להיות תקלות שכבר לא יהיו במסגרת האחריות, ושרמת הסחירות של הרכב, אם תשקלו לרכוש אותו בתום התקופה, נחשבת נמוכה יותר.

6. מספר הידיים

בחרתם לרכוש את הרכב בתום התקופה? שיהיה במזל. קחו בחשבון שלמרות שאתם היחידים שנהגתם בו בשנים האחרונות, הרכישה מחברת הליסינג בעצם מוסיפה "יד". כלומר הרכב יעבור לבעלותכם כיד 2. אלמנט שכאמור משפיע על ערך הרכב ושיש לשקול אם תרצו למכור אותו בהמשך.

לסיכום

עסקאות של ליסינג פרטי טומנות בחובן לא מעט יתרונות לנהגים. רק חשוב להבין היטב את סוג העסקה ומומלץ לקרוא גם את האותיות הקטנות ביותר. זכרו שלא כל העסקאות נולדו שוות ולכן מותר להתמקח, ובעיקר – לוודא שזהו המסלול שהכי מתאים לצרכים ולרצונות שלכם. סעו בזהירות.

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

צמחי מרפא
בלוג
צמחי מרפא נפוצים בכל בית

בעולם בו התלות בתרופות סינתטיות נפוצה, החשיבות של צמחי מרפא בחיי היומיום שלנו לעתים קרובות אינה זוכה לתשומת לב. מאמר זה שופך אור על התפקיד החיוני שתרופות טבעיות אלו ממלאות בקידום בריאות ורווחה ממש בבתים שלנו. באמצעות חקירה של חמישה עשבי תיבול נפוצים – אלוורה, קמומיל, נענע, בזיליקום וכורכום – מאמר זה שואף להכיר מחדש לקוראים את החשיבות המסורתית והעכשווית של צמחים אלה. כל עשב תיבול לא רק מביא תכונות ריפוי ייחודיות לשולחן אלא גם מגלם את היתרונות של שימוש בצמחים זמינים בקלות לשמירה על רווחה.

למאמר המלא >>
בית יוקרתי
בלוג
עיצוב פנים מינימליסטי בבתים יוקרתיים

הקסם של עיצוב פנים מינימליסטי טמון בסגנון המתוחכם והשלו שלו ובדגש על פונקציונליות חיונית, מה שהפך אותו לבחירה מועדפת לבתים יוקרתיים. פילוסופיית עיצוב זו, המבוססת על העיקרון של "פחות הוא יותר", מדגישה את החשיבות של מרחב, אור וצורה. על ידי הסרת המיותר, עיצוב מינימליסטי שואף ליצור פנים הרמוניים המציעים מפלט מהעולם העמוס. זהו סגנון החוגג את הטוהר של קווים חלקים, חומרים מעודנים ולוח צבעים המרגיע את החושים. מאמר זה בוחן את הכוח המהפך של עיצוב מינימליסטי בהקשר של מגורים מפוארים, ומציג כיצד, באמצעות סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים, יוקרה ופשטות יכולים לדור בכפיפה אחת כדי ליצור חללים שהם גם מרהיבים מבחינה ויזואלית וגם מרגיעים את הנשמה.

למאמר המלא >>
בלוג
שליטה באבזור תעשייתי: עצות מומחים לבטיחות ויעילות מיטביים

פרזולים הם כלים חיוניים המשמשים לחיבור ולקיבוע של חומרים שונים. השימוש הנכון והבטיחותי בפרזולים דורש הבנה וכישורים מסוימים כדי להבטיח את תקינות העבודה ואת בטיחות המבצעים. ראשית, חשוב לוודא שהפירזול מתאים לסוג החומר איתו אתם עובדים, כדי למנוע נזק או חולשה במבנה. שנית, תמיד יש להשתמש בציוד הגנה אישי כדי למנוע פציעות. כמו כן, חשוב לבדוק את מצב הפרזולים לפני שימוש כדי לוודא שהם במצב תקין ולא פגומים. לבסוף, הקפדה על תהליכי עבודה מוגדרים ושימוש בטכניקות נכונות יכולים להבטיח את הצלחת הפרויקט ואת בטיחות כל המעורבים.

למאמר המלא >>