שיזכה לחיים ארוכים: איך להאריך את חיי הרכב

כשרכישת רכב חדש הופכת ליקרה יותר ויותר, השמירה על הרכב הקיים תקין לאורך שנים הופכת לחשובה יותר כך עושים זאת נכון

דניס לר

בשוק של היום, שבו מכוניות חדשות נהפכות יותר ויותר יקרות, חשוב יותר מתמיד לשמור על המכונית שבבעלותנו במצב מצוין. זה לא רק עניין של חיסכון בכסף באופן שוטף על תיקונים ותחזוקה, אלא גם דרך להחזיק את המכונית שלנו ברשותנו במצב תקין לאורך זמן ולהימנע מההוצאה שברכישת מכונית חדשה; וכן שמירה על הערך הגבוה של הרכב לקראת היום שבו נרצה למכור אותו בשוק היד שנייה.

שיבושים בשרשרת האספקה העולמית הביאו לכך שב-2021-2022 נרשמה ירידה במסירת כלי רכב, עם ירידה של כ-8% בפעילות בישראל ב-2022 (לפי נתוני איגוד היבואנים). לצד העלאה מתוכננת של מס הרכישה על כלי רכב שאינם חשמליים, עלייה שכבר מתחילה להיות מגולמת במחיר, הנתונים מראים עליי של כ-4%-6% במחירי הרכב החדש בישראל. לאור זאת, היכולת של בעל רכב לשמר את רכבו פועל ותקין לאורך זמן שווה לא מעט כסף.

 

איך שומרים על הרכב תקין לאורך שנים?

כולנו יודעים שצריך לבדוק שמן ומים. אבל ישנם צעדים – פשוטים לא פחות, אבל פחות מוכרים – שישמרו על הרכב שלנו במצב תקין לאורך זמן, יפחיתו את הצורך בביקורים במוסך וישמרו על ערכו הכספי בשוק היד שנייה.

ניהול מצב המצבר של המכונית. מצבר חלש עלול לגרום למגוון בעיות, כולל בעיות הנעה ונזקים למנוע. כדי לשמור על הסוללה במצב טוב, נבדוק אותה בקביעות, ונדאג להחליף אותה לפני שהיא מתקלקלת. ניתן גם להתקין מערכת ניטור חיי סוללה כדי לעקוב אחר תקינותה וביצועיה.

השקעה בצמיגים איכותיים. צמיגים הם אחד מגורמי הבטיחות החשובים ביותר ברכב שלנו, ולכן חיוני לבחור את הצמיגים הנכונים ולתחזק אותם כראוי. נקפיד לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים באופן קבוע ולהתקין את הצמיגים כפי שהומלץ על ידי יצרן המכונית. כדאי גם לבדוק את "עומק השקיעה" של הצמיג באופן קבוע ולהחליף צמיגים כשהם שחוקים. יש הרבה ספקי צמיגים בשוק, מזולים מאוד ועד יוקרתיים, באופן כללי, כדאי לא להתפשר על איכות הצמיגים ועל התאמתם לרכב הספציפי.

שימוש בשמנים ובחומרי סיכה סינתטיים מובחרים. חומרי סיכה סינתטיים מציעים הגנה וביצועים מעולים בהשוואה לחומרי סיכה רגילים. הם יכולים לעזור להפחית את הבלאי במנוע, בתיבת ההילוכים וברכיבים קריטיים אחרים.

טיפול ברכב על ידי מכונאי מוסמך. ההוצאה הקטנה יחסית של הבאת הרכב למכונאי מורשה לטיפולים, שווה הרבה כסף עבור בעל הרכב בסופו של דבר. טיפולי שירות שוטפים כמו החלפת שמן, כוונון ובדיקות בלמים ועוד – מסייעים בזיהוי ואיתור בעיות פוטנציאליות בשלב מוקדם, לפני שהן גורמות לנזק רציני. הטיפול המקדים בוודאי יהיה זול ביחס לטיפול לאחר קרות התקלה.

נסיעה זהירה והימנעות מבלאי מיותר. כשאנו נוהגים, מומלץ מאוד להימנע מהאצה ובלימה פתאומיות, ולהימנע מנסיעה בשטח שאינו מתאים לסוג הרכב. הקפדה על נהגיה חלקה והימנעות משחיקת הבלמים, יעזרו להפחית את הלחץ על רכיבי המכונית השונים ולהאריך את תוחלת החיים שלהם.

 

לשטוף את האוטו, לרכוש ביטוח

בנוסף להוראות שפירטנו כאן, יש עוד כמה דברים שגרתיים יותר – אך חשובים לא פחות – שניתן לעשות כדי להאריך את חיי המכונית שלנו.

  • שמרו על המכונית נקייה. מכירים את האנשים האלה שנראה שכל הזמן הם שוטפים את האוטו? ובכן, זה אמנם נראה טריוויאלי או לא חשוב, אבל שמירה על רכב נקי, מעבר למראה נעים לעין, מגנה עליו מפני נזקי מזג האוויר והבלאי שהם מביאים עמם. מכונית נקייה נוטה פחות להחליד ולצבור לכלוך מתחת למכסה המנוע, ולכן חשוב לשטוף את הרכב באופן קבוע.
  • בדקו את הבלמים וטפלו בהם באופן קבוע. בלמים הם אחד מרכיבי הבטיחות החשובים ביותר במכונית, ולכן חיוני לשמור אותם במצב עבודה תקין.
  • חנו בצל בכל הזדמנות אפשרית. לחפש חנייה בצל או תחת גג כלשהו זה לא מותרות. חניה בצל תעזור להגן על צבע הרכב וחלקיו הפנימיים מקרני ה-UV המזיקות של השמש.
  • השתמשו בכיסוי רכב, אם אתם מחנים את המכונית בחוץ. כיסוי לרכב יכול לעזור להגן על המכונית שלך מפני פגעי מזג האוויר, כולל גשם, שלג, ברד ושמש.
  • שמרו על כיסוי ביטוחי תקף לרכב שלכם. כולנו מחזיקים בביטוח חובה לרכב, כי החוק מטיל עלינו לעשות זאת. חשוב לראות שאנחנו רוכשים את כלל הביטוחים הרלוונטיים לרכב שלנו – למשל, רכב חדש ויקר מצדיק רכישה של ביטוח מקיף לרכב. גם שמירה קפדנית על הפעולות שצוינו בכתבה, לא תשמור על הרכב מפני פגיעה בתאונה על ידי צד שלישי, פגיעה מנזקי מזג אוויר כמו סופה שגורמת לקריסת עץ וכן הלאה. לכן, החזקה בביטוח רכב רלוונטי בתוקף היא חלק ממערך ההגנה שלנו על ערך הרכב ושמירה על חייו הארוכים.

 

רכב תקין – לאורך זמן

היכולת לשמור על הרכב שלנו תקין, עובד ויעיל לאורך שנים היא שוות ערך ליכולת הכלכלית לרכוש רכב חדש. על ידי ביצוע הטיפים שצוינו בכתבה, ושמירה על פרוטוקול תחזוקה מקיף לרכב, ניתן להאריך את חיי המכונית שלך ולשמור עליה בבטיחות וביעילות למשך שנים רבות. מעבר לכל מה שניתן לעשות בעצמנו, חשוב לזכור שגם טיפולים תקופתיים אצל מכונאי מוסמך הם חשובים – וההוצאה הקטנה יחסית עבורם, יכולה לחסוך לנו הרבה כאב ראש – וגם כסף – בהמשך.

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

שינוי שעת טיסה
בלוג
כל מה שצריך לדעת על שינוי שעת טיסה – מתי מגיע פיצוי?

שינויים בזמן הטיסה יכולים להיות מתסכלים עבור המטיילים, מכיוון שהם יכולים לשבש לוחות זמנים מתוכננים בקפידה ולגרום לאי נוחות. חברות תעופה עשויות לשנות את זמני הטיסה מסיבות שונות, כגון בעיות תפעוליות, תנאי מזג אוויר או התאמות לוחות זמנים.

למאמר המלא >>
חוקר פרטי
בלוג
הגילויים הסוחפים של חוקר פרטי: מבט מאחורי הקלעים

חוקרים פרטיים ממלאים תפקיד מכריע בחשיפת מידע חיוני לעניינים משפטיים, אישיים או עסקיים. אנשי מקצוע אלה מאומנים לערוך חקירות יסודיות ולאסוף ראיות לתמיכה בממצאיהם. בין אם מדובר בגילוי בגידות, איתור נעדרים או ביצוע בדיקות רקע, חוקרים פרטיים משתמשים במגוון כלים וטכניקות כדי לבצע את העבודה.

למאמר המלא >>
עורך דין
בלוג
כיצד למצוא את עורך הדין המתאים לצרכים המשפטיים שלך?

בחירת עורך הדין הנכון היא קריטית מכיוון שיכולה להיות לה השפעה משמעותית על התוצאה של הסוגיות המשפטיות שלכם. עורך דין עם המומחיות והניסיון הנכונים לא רק ידריך אתכם במורכבות החוק אלא גם יבטיח שהזכויות שלכם מוגנות. בין אם מדובר בעניין אישי או עסקי, בחירת עורך דין שמבין את הצרכים הספציפיים שלכם יכולה לעשות הבדל ניכר בהשגת פתרון רצוי. לפיכך, לא ניתן להפריז בחשיבות הבחירה הזו.

למאמר המלא >>