רכב חשמלי יספק חשמל לרשת הביתית? הכירו את הטעינה הדו-כיוונית

 טכנולוגיית הטעינה הבאה תאפשר למכונית שלכם להפוך לסוללה עבור הבית, לספק לכם פטור מהפסקות חשמל ואפילו להוריד באופן קבוע את עלויות החשמל הביתיות שלכם. איך זה עובד?

אורן הדר, תוכן שיווקי בשיתוף carwiz

האימוץ הנרחב של רכב חשמלי הוא מהפכה מורגשת שמתעצמת מיום ליום – אך ההשפעות שלה עלינו צפויות להתבטא ביותר מרק לחסוך עלויות נסיעה ולצמצם זיהום אוויר: טכנולוגיית טעינה דו כיוונית תאפשר להפוך את המכונית החשמלית לסוללה חכמה עבור הבית שלנו, לחסן אותנו מהפסקות חשמל, להוריד עלויות צריכה, ואפילו לפתור בעיות ארציות של אספקת אנרגיה.

 

מהי טעינה דו כיוונית?

מדובר ביכולת של תשתית סוללות ברכב חשמלי או של תחנת הטעינה שלו לספק אנרגיה לגורמים חיצוניים: למכשירי חשמל שמתחברים למכונית, ואף לרשת החשמל עצמה. בצורה זו יכולה מכונית לספק חשמל במקרי חירום לכל המוצרים בבית במשך ימים שלמים, או לעבוד באופן קבוע כך שהסוללה תיטען מתי שהכי זול, ותספק לכם חשמל מתי שהכי יקר.

החברה הראשונה שהטמיעה יכולת זו באופן מובנה במכוניות החשמליות שלה הייתה פורד האמריקאית. הטנדר F150 Lightning מ-2021 כלל הנעה חשמלית מלאה, וסוללה עם מערכת דו כיוונית. הרעיון של פורד היה במקור אספקת חשמל לציוד עבודה וקמפינג – שני שימושים פופולריים לטנדרים שלה בארה"ב. ה-F150 הפעיל סוללות חזקות דיין כדי לספק אנרגיה למשפחה שלמה. הטנדר קיבל לא פחות מ-11 שקעים חשמליים, ויכולת אספקת 9.6 קילוואט חשמל במשך קרוב לשלושה ימים של צריכת חשמל ביתית ממוצעת.

מאז פותחו דגמים בעלי יכולות שכאלה גם בידי חברות אירופיות כמו רנו, וחברת סולאראדג' הישראלית פיתחה עמדת טעינה אוניברסלית שמסוגלת לבצע טעינה דו כיוונית, וצפויה להגיע לשוק במהלך 2024.

 

איך עובדת טעינה דו כיוונית?

בבסיסה, המערכת פשוטה: תשתית שמאפשרת לפרוק אנרגיה ולהניע גם את המנוע של המכונית כרגיל, וגם להחזיר אנרגיה לתחנת הטעינה וממנה – לבית שלכם או לרשת החשמל כולה. אך כדי להפיק מקסימום אפקטיביות מהיכולת הזו, יש לחבר למערכת אפליקציה חכמה שיודעת מתי להשתמש בחשמל מסוללות המכונית.

בצורה זו ניתן להגדיר למכונית מתי לשאוב חשמל מהרשת (למשל, בנקודת צריכה נמוכה במהלך היום) ומתי להחזיר חשמל לרשת, לשימוש ביתי (למשל, בשעות השיא). בצורה זו, המכונית מתפקדת כסוללה חכמה עבור הבית, ודואגת שתצרכו חשמל שנשאב בזול מתי שמשפחות אחרות צורכות מהרשת חשמל במחיר המלא.

 

מה היתרונות של טעינה דו כיוונית?

לצד אספקת חשמל במקרי חירום, תאפשר לכם טעינה דו כיוונית חיסכון יכול להיות מאוד משמעותי בחשמל. ולא רק לכם: רשתות חשמל לאומיות בכל העולם עובדות קרוב לקצה גבול יכולתן, בשל הצמיחה המתמדת בגודל האוכלוסיה ובמספר המכשירים החשמליים – בדגש על מוצרי אלקטרוניקה בידורית.

כניסת רכב חשמלי הולכת להעצים את האתגר. כיום צורכת תחבורה חשמלית פחות מ-1% מהביקוש לחשמל בישראל. על פי תחזית של משרד האנרגיה עד 2030 יעלה הנתון ל-6% ועד 2050 יגיע ל-15%. וקחו בחשבון שאלו נתונים שנותחו על בסיס מחיר וזמינות מכוניות חשמליות בימינו. מספיק שמחר מצליחים הסינים לבנות דגמים אפילו יותר זולים, נגישים וקלים לייצור – והתפוצה תוכפל בקלות. כמו כן, עלויות האנרגיה הולכות ועולות בהתמדה, והתשתיות עצמן אינן יעילות במיוחד; מדינות רבות לא טורחות לשדרג אותן עד שלא מתקרבים לכשל קריטי, כדי שלא לעורר זעם ציבורי בשל הפסקות חשמל ממושכות.

אבל בניגוד למכשירים חשמליים אחרים, רכב חשמלי עם טעינה דו כיוונית יוכל להחזיר אנרגיה לרשת ולמתן את הזינוק בצריכה. כך יוכלו מדינות לתפעל טוב יותר את רשתות החשמל, ואם טעינה כזו תהפוך לסטנדרט – יתכן שתוכל אף להוזיל את עלויות החשמל בעתיד.

עבורכם, המחיר הוא שהמכונית צריכה להיות מחוברת לרשת החשמל כל הזמן כשהיא בבית. כמו כן, עליכם להגדיר מראש מתי תרצו להשתמש בה, כדי שתוכנית הטעינה החכמה תתאים את עצמה ותדאג שמה שלא יהיה, תמיד תחזיק המכונית בסוללה מספיק אנרגיה כדי לקחת אתכם לאן שתרצו.

 

כמה חשמל יכולה לספק מכונית?

צריכת חשמל יומית ממוצעת של משפחה בישראל עומדת על כ-25 קילוואט-שעה ביום. רכב חשמלי קטן שמחזיק סוללה בת 50 קילוואט-שעה לפחות, יוכל לספק כך חשמל למשפחה במשך יומיים. מכוניות עם סוללות חזקות יותר יוכלו להגיע למספרים כפולים ויותר.

 

סיכום

בשורה התחתונה, קל לראות את היתרונות העצומים של טעינה דו כיוונית עבור כל בעל רכב חשמלי. העניין הוא שזו טכנולוגיה שצריכה להתפתח הרבה יותר מהר, ובתמיכה ממשלתית. אין בעולם ממשלה שלא נלחמת באתגרי אספקת אנרגיה, וקידום מוצרי טעינה דו כיוונית היא בגדר אינטרס לאומי. עד שיהפכו עמדות טעינה דו כיווניות לסטנדרט, יהיה על הצרכן הפרטי לבחון דרכים לאמץ טכנולוגיה זו, כדי להקל על חשבון הבנק שלו ובהמשך – על של כל שאר משתמשי רשת החשמל במדינה.

 

* הכתבה כוללת תוכן שיווקי מטעם קארוויז שהינו מותג של מימון ישיר. אין בפרסום המידע משום המלצה או מתן ייעוץ, והמידע אינו מחליף היוועצות באנשי המקצוע הרלבנטיים. קבלת החלטה כלשהי על סמך האמור לעיל היא על אחריות הגולש בלבד. מספר רישיון 54414.

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

חוקר פרטי
בלוג
הגילויים הסוחפים של חוקר פרטי: מבט מאחורי הקלעים

חוקרים פרטיים ממלאים תפקיד מכריע בחשיפת מידע חיוני לעניינים משפטיים, אישיים או עסקיים. אנשי מקצוע אלה מאומנים לערוך חקירות יסודיות ולאסוף ראיות לתמיכה בממצאיהם. בין אם מדובר בגילוי בגידות, איתור נעדרים או ביצוע בדיקות רקע, חוקרים פרטיים משתמשים במגוון כלים וטכניקות כדי לבצע את העבודה.

למאמר המלא >>
עורך דין
בלוג
כיצד למצוא את עורך הדין המתאים לצרכים המשפטיים שלך?

בחירת עורך הדין הנכון היא קריטית מכיוון שיכולה להיות לה השפעה משמעותית על התוצאה של הסוגיות המשפטיות שלכם. עורך דין עם המומחיות והניסיון הנכונים לא רק ידריך אתכם במורכבות החוק אלא גם יבטיח שהזכויות שלכם מוגנות. בין אם מדובר בעניין אישי או עסקי, בחירת עורך דין שמבין את הצרכים הספציפיים שלכם יכולה לעשות הבדל ניכר בהשגת פתרון רצוי. לפיכך, לא ניתן להפריז בחשיבות הבחירה הזו.

למאמר המלא >>
אטרקציות
בלוג
מה מגניב לעשות באזור של גבעת ברנר

אם אתם מגיעים לגבעת ברנר ביום טיול כלשהו עם הילדים או שאתם פשוט כבר בסביבה כי עשיתם עצירה עם הילדים בדרך ליעד רחוק יותר לחופשה, אתם בטח שואלים את עצמכם מה אפשר לעשות בגבעת ברנר. אין דבר יותר מתסכל מלנסות לחפש אטרקציה כלשהי ובסופו של דבר לא למצוא כלום. את האטרקציה יש לבחור בהתאם למי שעתיד להשתתף בה, בהתאם לפרק הזמן שאתם רוצים לבלות במקום, בהתאם להעדפות האישיות שלכם ועוד. חשוב שתדעו כי באתר מה עושים היום, תוכלו למצוא מגוון רחב של אטרקציות באזור גבעת ברנר, שמהן תוכלו לבחור את האטרקציה המתאימה לכם ביותר.

למאמר המלא >>
בידוד רעשים בחדר

בעולם התזזיתי שאנו חיים בו, מציאת שלווה בתוך כתלי הבית שלנו הפכה למשמעותית ביותר. בתוך הרעש הבלתי פוסק של המולת העיר, התנועה ואפילו הדינמיקה התוססת של יחסי הגומלין הביתיים, קיים צורך הולך וגובר ליצור מקלט של שלווה עבור עצמנו. כאן בידוד קול בחדר, או בידוד רעשים, ממלא תפקיד מרכזי. זה לא רק לחסום את הקקופוניה החיצונית אלא גם לשפר את איכות הסביבה הפנימית שלנו. על ידי הבנה ויישום אסטרטגיות יעילות לבידוד רעשים, אנו יכולים להפוך את מרחבי המגורים שלנו למקלטים שלווים התומכים ברווחתנו. מדריך זה שואף להתעמק בניואנסים של בידוד רעשים בחדר, לחקור את חשיבותו, סוגיו השונים הזמינים ופתרונות מעשיים להשגת השקט שאנו מבקשים במקלטים האישיים שלנו.

למאמר המלא >>