מהי תשואה?

Family at home. Little girl with her brother. Mother and father with children

כאשר באים לבחור ערוץ חיסכון חשוב לקחת בחשבון גם את מרכיב ההשקעה שבחיסכון. במילים אחרות, אנו מפקידים לחיסכון כסף שאותו אנו רוצים לשמור למועד מאוחר יותר. הכסף הזה מופקד בידיו של גוף פיננסי מסוים כדוגמת קרן מחר, שמנהל את הכספים עבור החוסכים. כספים אלה, במקום שישכבו כאבן שאין לה הופכין, יכולים להיות מושקעים בערוצי השקעה שונים כמו אגרות חוב, מניות, מטבע חוץ וכדומה במטרה לייצר רווח לחוסכים. תשואה היא למעשה שיעור הרווח שמשיגה הקרן עבור החוסכים שלה.

לשם דוגמא, תשואה של 5% משמעותה שעל כל סכום שהופקד, ירוויח החוסך 5% מסך ההפקדות. אם הפקדתם למשל בקרן מחר סכום של 10,000 ₪, סכום זה נקרא קרן והרווח שלכם על הקרן יהיה 500 ₪ שהם 5% מ-10,000 ₪. זאת אומרת שבתום השנה הראשונה הפקדתם רק 10,000 ₪ אבל בפועל יש לכם כבר 10,500 ₪ שאותם תוכלו למשוך במועד המותר.

תשואה היא פרמטר מרכזי

וחשוב לדירוג קרנות השתלמות. קרנות ההשלמות השונות הפועלות בשוק, מנסות להתחרות על ליבם של החוסכים ורוצות למשוך את החוסכים שיחסכו את כספם אצלן. לשם כך, עליהן להשיג תשואה כמה שיותר גבוהה כדי להיות אטרקטיביות בעיני החוסכים. המשמעות היא שכאשר אנו מחפשים קרן השתלמות להפקיד בה את כספי החיסכון שלנו, עלינו לבחון את רמת התשואה הממוצעת שמציעה הקרן בכדי להבין עד כמה אטרקטיבי לחסוך בה.

על מנת לקבל תמונה ממצה על רמת הביצועים של הקרן, יש לבצע את בחינת התשואה לפרקי זמן משתנים, קרי לבחון את התשואה שהשיגה הקרן בשנה האחרונה, בשלושת השנים האחרונות, בחמשת השנים האחרונות ואפילו בעשר ובחמש עשרה השנים האחרונות. בצורה זו נוכל לדעת האם מדובר בקרן שיודעת לייצר תשואות אטרקטיביות בצורה יציבה, או שהתשואה הנאה שהפיקה הקרן בשנה האחרונה מייצגת הישג חד פעמי ביחס לשנים עברו.

בהיבט זה חשוב להדגיש כי התשואה מושפעת מאוד מהערוצים בהם מושקע הכסף. ככל שהכסף מושקע בערוצים יותר מסוכנים כמו מניות או מטבע חוץ, כך התשואה צפויה להיות גבוהה יותר ולהיפך. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם גם מגורם הסיכון. ככל שהכספים מושקעים בערוצים יותר מסוכנים כך גם עולה הסיכון להפסד או לתשואה שלילית, אם כי בכל מקרה מדובר בהפסד של אחוזים בודדים ואין צורך ליפול לדמיונות על הפסד קולוסלי של כל כספי החיסכון.

המשמעות היא שכאשר אתם בוחנים קרנות השתלמות שונות, עליכם לבחון את גובה התשואה ואת הערוצים בהם משקיעה הקרן. ההחלטה האם הערוצים הללו מתאימים לכם היא החלטה סובייקטיבית בהתאם לתפיסת הסיכון שלכם. ישנם חוסכים שאין להם בעיה עם ערוצים מסוכנים כל עוד התשואה היא אטרקטיבית, בעוד אחרים יעדיפו ערוצים יותר סולידיים עם סיכון נמוך, גם אם זה בא על חשבון התשואה.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

סוגי קרוואן לחופשה זוגית מפנקת

השכרת קרוואנים היא השכרת קרוואן גדול או קרוואן למטרות קמפינג, פנאי או עסקים. השכרת קרוואנים קיימת באירופה כבר מאות שנים.

רעיונות לטיול משפחות

מחפשים רעיונות לטיול משפחתי? אם כן, הגעתם למקום הנכון! בפוסט זה בבלוג, נדון בכמה אפשרויות שונות לטיולים מהנים שכל המשפחה

סיבות לשכור קרוואן במדריד

מחפשים דרך חדשה ומרגשת לבלות את חופשת הקיץ שלכם? למה לא לשכור קרוואן במדריד! העיר היפה הזו היא המקום המושלם

איך למנוע פציעות בעבודה?

פציעות הן חלק מהחיים. לא משנה כמה אתה זהיר, תמיד יש פוטנציאל שמשהו יקרה. אבל זה לא אומר שאתה לא