ידועה בציבור הגדרה

קרדיט תמונה: freepik

בעידן שאנו חיים בו כיום, זוגות רבים בוחרים לחיות יחד שלא במסגרת המבנה המשפחתי המסורתי. זוגות לא נשואים מעין אלה מקיימים חיי זוגיות ומשק בית משותף אך לא באים בברית הנישואים. מדובר על זוגות המוגדרים כידועים בציבור והם זוכים לזכויות שוות כמו כבני זוג נשואים. לשם מימוש הזכויות הללו כדאי מאוד לעגן את המעמד המדובר באופן משפטי ולהסדיר אותו ועל כן כדאי לפנות לעורך דין דיני משפחה מקצועי ומנוסה בתחום.

 

ידועים בציבור- מה ההגדרה?

ידועים בציבור הם בני זוג אשר אינם נשואים כדת וכדין, אך עדיין נחשבים מבחינה משפטית כזוג, בעל זכויות שונות. כיום לא קיימת חקיקה מסודרת בנושא אשר קובעת מי הם ידועים בציבור ועל כן הקביעה האם זוג הוא ידוע בציבור או לא, נתונה לשיקול הדעת של בית המשפט. ניתן לומר כי מדובר על סטטוס שטעון הוכחה.

על פי הפסיקה, זוג אשר מצוי במערכת יחסית רומנטית ומנהל משק בית משותף, יהיה מוכר על פי בית המשפט כידועים בציבור. זוגות ידועים בציבור זכאים לקבלת זכויות רבות כגון: זכויות מהמוסד לביטוח לאומי, זכויות ירושה וזכות למזונות.

 

שיתוף נכסים לידועים בציבור

על פי ההלכה שהשתרשה בפסקי דין בתחום הידועים בציבור, מערכת יחסים זוגית כשלעצמה אינה מהווה ראייה לזכות ידוע בציבור לשיתוף קנייני בנכסים. כלומר, לא ניתן להחיל באופן אוטומטי את חזקת השיתוף גם אם מערכת היחסים על פניה נראית כמערכת נישואים למתבונן מהצד, גם אם מערכת היחסים הייתה ארוכה. כדי להחיל את חזקת השיתוף בין בני זוג ידועים בציבור יש להוכיח משפטית את כוונת השיתוף בין בני הזוג.

בסטטוס של ידועים בציבור, להבדיל מבני זוג נשואים, כאשר בן זוג מחזיק בנכסים ובן הזוג השני רוצה להוכיח כוונה של שיתוף ואת חלקו בנכסים, נטל ההוכחה יהיה כבד יותר והוא ייבחן על ידי בית המשפט בהתאם לראיות המשפטיות שיוצגו בפניו.

 

כיצד בית המשפט מחליט האם בני זוג מוכרים כידועים בציבור?

בית המשפט צריך לבחון את היחסים בין בני הזוג ולבדוק האם יחסי בני הזוג כוללים יחסי אהבה, מחויבות, מסירות ונאמנות, האם בני הזוג ראו את עצמם כחברים לחיים והאם התקיימו יחסים אינטימיים בין בני הזוג. יש לבחון האם חיי בני הזוג כללו זכויות וחובות כפי שנהוג בחיי משפחה משותפים של בעל ואישה, מגורים משותפים ותרומה לתא המשפחתי. כמו כן, בית המשפט יבחן מדוע בני הזוג החליטו לא להינשא. חשוב לדעת כי קביעת זוג כידועים בציבור לא מקנה זכויות בנכסים שלא הייתה כלפיהם כוונת שיתוף.

 

זכויות ירושה של ידועים בציבור

זכות הירושה של ידועים בציבור מהווה את אחת מהזכויות המשפטיות החשובות ביותר כאשר לא פעם סבורים ידועים בציבור כי בשל העובדה שהם אינם נשואים, הם אינם זכאים לזכויות ירושה אך מדובר על הנחה שגויה. ידועים בציבור זכאים לרשת את בני הזוג שלהם כל עוד לא קיימת צוואה שמורה אחרת. ידועים בציבור יכולים לערוך מראש צוואה הדדית אשר במסגרתה הם יורישו את הרכוש שלהם זה לזה במקרה שאחד מהם ילך לעולמו קודם.

** הנכתב לעיל מהווה מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים