החזר מס לחיילים משוחררים- לצאת אל האזרחות בפלוס

 

בעת השחרור מצה"ל, החיילים המשוחררים אשר יוצאים אל האזרחות מקבלים הטבות יפות מאד מן המדינה וממשרד הביטחון. הם לא תמיד מודעים לזכאותם, ויכול שיפסידו מכך כסף רב. אחת ההטבות הללו היא האפשרות להחזר מס לחיילים משוחררים.

ההטבות הניתנות לחיילים משוחררים משתכללות על בסיס נתונים אישיים. לכן, חיילים משוחררים שונים מקבלים הטבות שונות. ההטבות השונות באות לידי ביטוי בנקודות זיכוי, אי-תשלום מס, מס מופחת וכו'. ובהתאמה, חיילים שונים מקבלים הטבת החזר מס שונה. נתונים אישיים למשל הכנסות, סטטוס זוגי וכדומה.

חוקים ותנאים להחזר מס לחיילים משוחררים

לפי החוק, כל אזרח במדינת ישראל חייב במס הכנסה את כל המידע אודות החזרי מס ניתן להשיג באתר פורטל מיסים. חיילים משוחררים זכאים לשלם סכומים נמוכים יותר, שהרי הם זכאים להטבות מס. אם ישנן הטבות מס עבור חיילים משוחררים, עולה השאלה מאין בעצם מגיעה ההטבה אודות החזר המס. התשובה לכך היא שכמו עבור כל אזרח, יכול להתבצע עבור חייל משוחרר חישוב לא נכון של מס אשר הוא חייב בו. לדוגמה, טעות בחישוב נקודות הזיכוי. ואז, יכולים להיות זכאים החיילים המשוחררים להחזר מס.

הטבת החזר המס לחיילים משוחררים מזכה את החיילים המשוחררים מאז שנת 2000. בהשוואה להחזרי מס עבור תושבים שיכולים להשתלם עד שש שנים ביעבד, החזר מס לחיילים משוחררים יכול להשתלם עד 36 חודשים בדיעבד לכל היותר. ההטבה תקפה עבור כל חייל משוחרר שסיים שירות סדיר, בין אם בצה"ל, במשטרה הצבאית, בפרקליטות הצבאית או במשמר הגבול. או לחילופין עבור מי ששירת שירות התנדבותי בצה"ל או עשה שירות לאומי.

נסיבות הזכאות להחזר מס לחיילים משוחררים

כפי שציינו לעיל, על מנת לדעת האם החייל המשוחרר זכאי להטבה, ובאיזה סדר גודל הוא זכאי לה מבחינת הסכום המגיע לו, יש לחשב את הכנסתו השנתית של החייל ואת נקודות הזיכוי שהשתלמו בשנת המס.

יתרון נוסף אשר המדינה מקנה לחיילים משוחררים לעומת אזרחים רגילים המבקשים להגיש בקשה להחזר מס, הוא שהמדינה מקלה מאד בתנאיהם של החיילים המשוחררים המגישים את הבקשה. בקשה להחזר מס לאזרחים רגילים ידועה כרבת פרוצדורה ותהליכים שיש לבצע על מנת לזכות בהחזר. ואילו חיילים משוחררים נהנים מהקלות משמעותיות בבחינה זו, וגם התהליך מואץ יותר בעבורם.

נקודות הזיכוי היוצרות בין היתר את הזכאות להחזר מס נאספות לפי מיני פרמטרים, שבסופו של דבר מרכיבים את הזכאות. לדוגמה, אורך השירות, מהות השירות ואפילו בעיות רפואיות שחווה החייל במהלך השירות. יש לציין כי שגם חיילים ששירתו שירות סדיר שאינו היה מלא לגמרי מבחינת זמן השירות, יהיו זכאים להטבה, בהתאם לאורך השירות שכן שירתו.

פרמטר נוסף להטבה, כאמור הוא ההכנסה השנתית. כיום, למגוון תפקידים בצה"ל משתלמת משכורת חודשית שונה מתפקיד לתפקיד. וכך, קיימים, לדוגמה, חיילים משוחררים שמשכורתם החודשית נמוכה ממדרגת המס שלפי החוק ממנה יש לגבות מס. לכן במקרים אלו, החייל המשוחרר יקבל פטור ממס הכנסה.

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ידועה בציבור הגדרה

בעידן שאנו חיים בו כיום, זוגות רבים בוחרים לחיות יחד שלא במסגרת המבנה המשפחתי המסורתי. זוגות לא נשואים מעין אלה