דום נשימה בשינה – מהם הגורמים ואיך נמנעים מזה?

דום נשימה שמתרחש בשינה הוא אולי מונח שעשוי להישמע כמו דאגה רחוקה עבור רבים, אבל כזה שיש לו השפעה משמעותית על הבריאות והרווחה הכללית שלנו ורבים מתמודדים אתו. אז מהו דום נשימה בשינה וכיצד הוא בא לידי ביטוי, האם הוא מסוכן לנו ומה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע אותו? הכנו לכם את כל התשובות.

 

מהו דום נשימה בשינה וכיצד הוא בא לידי ביטוי

בבסיסו, דום נשימה בשינה מתייחס להפרעת שינה המאופיינת בהפרעות לסירוגין בנשימה במהלך השינה. הפרעה זו יכולה להיגרם על ידי הרפיית שרירי הגרון, מה שמוביל לחסימה חלקית או מלאה של דרכי הנשימה. התוצאה? התעוררויות קצרות לאורך כל הלילה, אם כי אולי אנשים לא זוכרים אותן במודע. התעוררויות אלו מונעות מאנשים להגיע לשלבים העמוקים והמשקמים של השינה, ומשאירות אנשים עייפים מאוד. 

ההשלכות של דום נשימה בשינה שאינו מטופל מתרחבות מעבר לתשישות בלבד. דום נשימה כרוני בשינה יכול להגביר את הסיכון לבעיות לב שונות כמו לחץ דם גבוה, התקפי לב ואפילו שבץ מוחי. יתרה מכך, התופעה נקשרת לישנוניות בשעות היום, לפגיעה בריכוז ולירידה באיכות החיים הכללית.

 

מהן הסיבות לדום נשימה בשינה?

הבנת הגורמים לדום נשימה בשינה חיונית בתכנון אסטרטגיות מניעה יעילות. בעוד שהמצב יכול להשפיע על כל אחד, גורמים מסוימים מגבירים את הסבירות להתרחשותו. משקל עודף, במיוחד סביב הצוואר, יכול לתרום להיצרות דרכי הנשימה. בנוסף, בעיות מבניות במחיצת האף או שקדים מוגדלים עלולות לחסום את זרימת האוויר התקינה, כמו כן הרגלי עישון וצריכת אלכוהול מרפים את שרירי הגרון ומחמירים את התופעה.

אחת הצורות הנפוצות ביותר של דום נשימה בשינה היא דום נשימה חסימתי בשינה, הקשורה לעיתים קרובות להשמנה. דום נשימה חסימתי בשינה מתרחש כאשר שרירי הגרון נרגעים יתר על המידה, מה שגורם לחסימה בדרכי הנשימה. צורה נוספת היא של דום נשימה מרכזי בשינה, אך לעומת הקודם, פחות שכיח ומתרחש עקב תקלה שגויה בין המוח לשרירים האחראים על הנשימה.

 

מה ניתן לעשות?

החדשות הטובות הן שלעיתים קרובות ניתן לנהל דום נשימה בשינה ביעילות עם שילוב של שינויים באורח החיים, התערבויות רפואיות ומכשירים חדשניים. למי שסובל מעודף משקל, הורדת קילוגרמים עודפים באמצעות תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה יכולה להפחית משמעותית את חומרת התופעה. הימנעות מאלכוהול ותרופות הרגעה לפני השינה יכולה גם לעזור לשמור על הרפיית יתר של שרירי הגרון.

במקרים מתונים עד חמורים של דום נשימה בשינה, מומלץ לעתים קרובות לעשות שימוש במחולל חמצן בשינה (CPAP). מכשיר זה מספק זרם אוויר קבוע, ומונע מדרכי הנשימה להתמוטט במהלך השינה. בנוסף, תנוחת שינה על הצד יכולה לסייע בשמירה על דרכי נשימה פתוחות.

 

מתי להתייעץ עם מומחה – זיהוי הסימנים

בעוד מידה מסוימת של נחירות נחשבת לנפוצה, נחירות מתמשכות וקולניות המלוות ביקיצות תכופות, התנשפות אוויר וישנוניות מוגזמת בשעות היום עשויות להצביע על נוכחות של דום נשימה בשינה. אם אתם או שמישהו מבחין בתסמינים אלה, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי. מחקר שינה, שנערך במרכז שינה או באמצעות בדיקות שינה בבית, יכול לאבחן במדויק את המצב ולקבוע את חומרתו.

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

בלוג
מדריך אולטימטיבי: הזמנת תור בדואר ישראל גבעת ברנר בקלות

מחפשים לקבוע תור בדואר ישראל גבעת ברנר? אל תסתכל רחוק יותר, מכיוון שהמדריך האולטימטיבי הזה יספק לך את כל המידע שאתה צריך כדי להפוך את תהליך ההזמנה לפשוט. בין אם אתם צריכים לשלוח חבילה חשובה, להגיש בקשה לדרכון או לטפל בכל שירות דואר אחר, דואר ישראל גבעת ברנר כאן כדי לסייע לכם. המשך לקרוא כדי לגלות את השלבים הפשוטים להזמנת פגישה ולבצע את המשימות שלך ביעילות.

למאמר המלא >>