גירושין בהסכמה – יש דבר כזה!

צילום:freepik

מאת: לירון תמם  – אתר www.yahaddivorce.co.il

במשך שנים היה נהוג לחשוב, שתהליכי גירושין בין בני זוג הם דבר קשה ואפילו מכוער. הרי אם בני זוג מחליטים להיפרד, סימן שקרה משהו לא טוב ביניהם, ותהליך הגירושין היה המשך של אותה מערכת יחסים או המשך של האופן בו היא הסתיימה. 

אך זה לא חייב להיות ככה. זוגות רבים בוחרים היום להתגרש בצורה טובה, באופן מסודר ומוסכם. זאת על מנת לחסוך מעצמם את הכאב והכעס שיכולים להיווצר בתהליך. יתרה מזו, זוגות רבים מכירים בכך שתהליך גירושין איננו סוף פסוק, במובן הזה שהיחסים ביניהם נמשכים גם אחרי שהם נפרדים. זה נכון בוודאי אם יש להם ילדים, אך זה גם נכון במקרים אחרים, למשל, אם קיים עדיין רגש מסוים ורצון לשמור על קשר טוב גם אחרי שכל אחד הולך לדרכו. 

גירושין בהסכמה הוא דבר מאוד מוכר ונפוץ היום. אפשר לייצר תהליך כזה בצורות שונות. בין אם זה באמצעות דיאלוג בין שני הצדדים, ללא עורכי דין או גורמים אחרים, אפשר להשיג אותו דרך עורכי דין אשר מונחים על ידי הצדדים להגיע להסכמות ולא לייצר מלחמה בין הצדדים (עורכי דין שמתמחים בפשרות ולא באים בשביל לנצח את הצד השני), וכן אפשר להשיג את זה באמצעות גישור. 

על פניו, תהליך של גישור נועד לגשר בין צדדים שאינם מסכימים אחד עם השני. זה הרעיון שעומד בבסיסו, והוא נכון לא רק במקרה של גירושים אלא גם במקרים אחרים, פרטיים או עסקיים. אך ניתן לפנות למגשר גם במקרה בו שני הצדדים רוצים להגיע להסכמות ולא בהכרח יודעים איך לעשות זאת, איך לייצר תהליך שיוביל לגירושים בהסכמה. 

מה זה גירושין בהסכמה ומדוע נכון לפנות למסלול כזה?

גירושין בהסכמה זה למעשה תהליך בו שני הצדדים מגיעים להסכמות ביניהם, על המשך הקשר ביניהם אחרי שהם נפרדים. 

בסיטואציה רגילה של גירושין, שני בני הזוג היו רוצים להוציא כמה שיותר מהצד השני, בכל היבט ובכל עניין, על מנת שלא ירגישו שהם הפסידו או ויתרו. בהליך שמבוסס על הסכמה, שני הצדדים מוכנים לוותר, מתוך כוונה שלא להגיע לבית משפט, לא לריב ולסיים את הקשר ביניהם בצורה הטובה והידידותית ביותר. 

כידוע, הנקודות החשובות בהליך גירושין מתייחסות לכל מה שקשור לילדים, חלוקת רכוש, מזונות. בדרך כלל, אלו הנקודות שנחשבות בעייתיות ועלולות לייצר עימותים לא רק בתהליך אלא גם לאחר מכן. ברגע שמחליטים לייצר תהליך שמבוסס על הסכמות, אז כל צד מוותר מעט בכל אחד מהנושאים או מוותר לגמרי, מתוך הבנה שהוא יקבל משהו שהוא רוצה בנקודה אחרת. הכל נעשה מתוך הסכמה, לא כפייה או דרישה. 

חשוב להבהיר, ישנם זוגות רבים שמערכת היחסים בניהם נגמרה רע מאוד, אך על מנת להימנע מתהליך גירושין ארוך ומייגע, הם בוחרים להתגרש בצורה יפה ולהגיע להסכמות ביניהם. זה נובע הרבה פעמים מתוך רצון לסיים כמה שיותר מהר את הקשר עם הצד השני ולהתחיל פרק חדש בחיים. 

תהליך גירושין בהסכמה הוא הרבה יותר טוב מתהליכים אחרים שמובילים אל הסכם גירושין, אשר לא פעם מוכתב על ידי שופט או גורמים אחרים. בתהליך כזה, שני הצדדים לוקחים אחריות וקובעים בעצמם איך ייראה ההסכם. יש להם הרבה יותר שליטה על התהליך ועל התוצאות שלו. 

לפני סיום חשוב להדגיש, תהליך שנעשה בהסכמה, חייב להיות מבוסס על שוויון, כבוד והדדיות. זה לא יכול להתבסס על הסכמה של הצדדים לנהל תהליך כזה, בזמן שצד אחד כופה את רצונו מעמדת כוח והצד השני מקבל אותו. שני הצדדים צריכים להסכים ולעשות זאת מתוך רצון.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ידועה בציבור הגדרה

בעידן שאנו חיים בו כיום, זוגות רבים בוחרים לחיות יחד שלא במסגרת המבנה המשפחתי המסורתי. זוגות לא נשואים מעין אלה