אילו סוגי מתכות קיימים

מתכות תמיד מילאו תפקיד מרכזי בעיצוב הציוויליזציה האנושית. מתקופת הברונזה והברזל ועד לטכנולוגיות החדישות של היום, מתכות ממשיכות להיות חלק מהותי מחיינו. במאמר זה נצא למסע מרתק לחקר סוגי המתכות הקיימות כיום, נעמיק במחוזות המתכות הנפוצות, המתכות הנדירות והמתכות היומיומיות שהפכו חיוניות בחיינו המודרניים.

 

מתכות נפוצות: אבני בניין של תעשייה ותשתיות

מתכות נפוצות, הידועות גם כמתכות בסיס, נמצאות בשפע בקרום כדור הארץ ומהוות את הבסיס לתהליכים תעשייתיים ולפיתוח תשתיות. בין המתכות הנפוצות ביותר נמצא את הברזל, הידוע בחוזקו וברבגוניותו. בשימוש נרחב בבנייה, תחבורה ומכונות, הברזל הותיר חותם על ההתקדמות האנושית. אלומיניום, מתכת חיונית נוספת, מתגאה בשילוב יוצא דופן של קלילות וחוזק, מה שהופך אותה לבחירה מובילה עבור תעשיות התעופה והחלל, הרכב והאריזה וכיום גם בתחומים רבים נוספים, החל מחלונות ועד לפרגולות ולשימושים נוספים. נחושת, עם המוליכות החשמלית המצוינת שלה, היא מרכיב חיוני בחיווט חשמל ואלקטרוניקה. מתכות נפוצות אלו, יחד עם אבץ, ניקל ועופרת, תורמות יחד לעמוד השדרה של הצמיחה התעשייתית העולמית.

 

מתכות נדירות: נדירות יותר ועולות יותר 

בתחום המתכות הנדירות, אנו פוגשים אלמנטים נדירים אך בעלי ערך עצום. אחת המתכות הבולטות היא פלטינה, הנערצת בזכות הברק המדהים שלה ועמידותה בפני קורוזיה, מה שהופך אותה למתכת מבוקשת בתעשיית התכשיטים. מעבר לקישוט, לפלטינה תפקיד מרכזי בממירים קטליטיים בהן נעשה שימוש בתעשיית הרכב, כמו גם בפלדיום, שנמצא לעתים קרובות לצד פלטינה. גם המתכת  טנטלום מוערכת בזכות עמידותה יוצאת הדופן בפני קורוזיה ונקודות התכה גבוהות, לכן נמצא אותה בשימוש נרחב בתעשיית האלקטרוניקה, במיוחד במוליכים. 

 

מתכות יומיומיות 

בעוד שמתכות נפוצות ונדירות הן חלק בלתי נפרד מיישומים תעשייתיים ויישומים מיוחדים, מתכות יומיומיות מביאות נוחות ופונקציונליות לחיינו האישיים. פלדת אל-חלד, סגסוגת רב-תכליתית של ברזל, כרום ופחמן, נמצאות בכל מקום במכשירי מטבח, סכו"ם ואפילו אדריכלות בשל העמידות והעמידות בפני קורוזיה. גם מי שאינו מבין בתחום יכול להבין את ההבדל בין פלדה שמצליחה לשמור על איכותה לאורך השנים לעומת כזו שסובלת מנזקים, אנחנו רואים את זה בסירים ומחבתות וכמעט בכל מתכת בה ניתקל. 

האלומיניום, מלבד תפקידיו האוויריים והתעשייה, חלחל לחיי היומיום דרך פחיות משקה, נייר כסף וכלי בית קלים, בשנים האחרונות נעשה בו שימוש נרחב גם בתעשיית הבניה הקלה לבתים, בעיקר עבור חלונות, מטבחים, חניות ועוד. טיטניום, המוערך בשל קלות משקלו וחוזקו, צבר פופולריות בתחום האביזרים האישיים, כגון שעונים, תכשיטים ומסגרות למשקפיים. יתרה מכך, הנחושת הצנועה והשופעת, מלבד המשמעות התעשייתית שלה, נוצלה במוצרי בריאות שונים. 

אנחנו מכירים את המתכות מחיי היום יום וכמעט לא נותנים לכך את הדעת, אך הן נמצאות סביבנו, משמשות אותנו ומאפשרות לנו לחיות חיים טובים יותר. הבנת סוגים שונים של מתכות מאפשרת לנו לבצע בחירות טובות יותר בחיי היום יום, לדוגמה, כאשר אנו נבחר במתכת המתאימה עבור הגדר שלנו או עבור הפרגולה בבית, נדע שהאלומיניום הוא ככל הנראה החומר המתאים ביותר בשל הקלילות שלו ומאידך עמידותו הרבה לשמש ולקורוזיה. 

רוצים ללמוד עוד על מתכות, תכונותיהן והשימוש המגוון מהן? כנסו לאתר טכנובר וקבלו את כל המידע שחיפשתם. 

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

TV
בלוג
מתקין טלוויזיה בגבעת ברנר: כל מה שצריך לדעת

בכל הנוגע להתקנת טלוויזיה בבית בגבעת ברנר, ישנה חשיבות מכרעת בבחירת מתקין טלוויזיה מקצועי בעל הניסיון והמומחיות לבצע את העבודה כמו שצריך. חפש מתקין בעל מוניטין שמכיר את פריסת הבית שלך ויכול להמליץ על המיקום הטוב ביותר עבור הטלוויזיה שלך.

למאמר המלא >>
עבודה בהייטק
בלוג
מדוע הייטק הוא עתיד התעסוקה? – 7 תשובות פרצלניות

עבודה בהייטק מספקת את ההזדמנות להיות בחזית החדשנות והיצירתיות. בתעשייה המהירה הזו, העובדים מאותגרים כל הזמן לחשוב מחוץ לקופסה ולהציע פתרונות חדשים לבעיות מורכבות. סביבה זו מטפחת תרבות של חדשנות שיכולה להיות מתגמלת להפליא עבור אלה המשגשגים ביצירתיות.

למאמר המלא >>