אבזור הרכב – מה חשוב ומה לא חובה?

הם נועדו להציל חיים, ולשמור עלינו בטוחים יותר בכל יציאה לכביש. אבל רשימת אבזור הבטיחות ברכב שלכם מגיעה עם עוד יתרון גדול שלא חשבתם עליו

יוני אביב

עד תחילת המילניום השלישי, הדרך הנפוצה ביותר למכור רכב משומש היתה דרך מודעה בלוחות המכירה של העיתונים היומיים, או בעזרת הצמדה של הודעה מודפסת לאחד מחלונות הרכב. נזכרתי בזה השבוע, כשעברתי על רשימת האבזור של מכונית משפחתית שאני שוקל לרכוש. אחרי מערכת הבטיחות החמישית ברשימת האבזור שקראתי, חשבתי לעצמי שאם לא היינו מתקדמים לעידן האינטרנט, הודעות המכירה הישנות ההן היו צריכות להתפרש על הרבה יותר נייר מודפס. כן, גם רכבים משומשים בני 7-8 או יותר מציעים היום רשימה לא קטנה של אביזרי בטיחות, בקרות נהיגה או מערכות סיוע בנהיגה. מה שהיה זמין בתחילה רק לסגמנט רכבי המנהלים או רכבי היוקרה, זולג בשנים האחרונות לכל קטגוריות הרכב הקיימות, מרכבי סופר מיני, דרך רכבי פנאי ועד למשפחתיות הסטנדרטיות ביותר.
העניין הוא שמעבר לעובדה שעכשיו לוח המכוונים והשעונים שלנו כולל הרבה יותר מתגים, גלגל ההגה משובץ בלחצנים ובמרכז הקונסולה המרכזית אפשר למצוא לפעמים מסך מגע גדול – לכל אביזרי הבטיחות האלה יש כמה יתרונות שלא כולם מודעים אליהן. כלומר, מעבר ליתרון המובן מאליו של מערכות מצילות חיים ושל אביזרים שיכולים לעשות את ההבדל בין תאונה לכמעט תאונה, עצם קיומן של מערכות הבטיחות האלה משפיע לחיוב אפילו על ההוצאות השוטפות שלנו על הרכב. בעיקר הדברים אמורים לגבי מחירו של הביטוח המקיף לרכב.

 

מה הקשר בין אבזור בטיחות למחיר הביטוח?

בסופו של דבר, לחברות הביטוח וללקוחות שלהן יש אינטרס משותף: להיפגש רק פעם אחת בשנה, לצורך חידוש הביטוח לרכב. הנהגים בוודאי לא רוצים למצוא עצמם במצב של תביעה מול חברת הביטוח בגין תאונה או נזק אחר, וגם חברות הביטוח מעדיפות כמובן שלקוחותיהן יעבירו עשרות שנים רצופות מבלי להיקלע לתאונה אוכל אירוע בטיחותי כלשהו. בדיוק בגלל זה חברות הביטוח מעניקות הטבות והנחות במחיר הביטוח המקיף לרכב לפי אורכה של רשימת מערכות הבטיחות ברכבים שלנו, רמת הנחיצות שלהן ואיכותן. במילים אחרות, כל מערכת בטיחות ובקרת נהיגה נוספת שתציינו במעמד רכישת הפוליסה, יכולה להוזיל את מחירה הסופי. רק לשם הדוגמא, בואו נמנה חמש מערכות ואביזרים כאלה:

 

כריות אוויר:
אחד הפיצ'רים הבטיחותיים הכי וותיקים בעולם הרכב. נועד להיכנס לפעולה בכל מקרה של תאונת דרכים, כדי לרכך את עוצמת הפגיעה עבור יושבי הרכב. בשנים האחרונות אפשר למצוא כמעט כסטנדררט רכבים עם 6 כריות אוויר, כריות לנוסעים מאחור, כריות וילון וכד'.

מערכת בלימה אוטונומית:
כבר לפני יותר מעשור דגמים מסוימים היו מצוידים במערכת שתפקידה היה להתריע בפני הנהג בכל מקרה שבו נדרשת בלימת חירום. לרוב זה התבצע בעזרת חיווי של נורת חירום שנדלקה + צפצוף התרעה. הפיתוח של המערכת הזאת היא מערכת שלא רק מזהה את הצורך בבלימת חירום, אלא גם מבצעת עצמאית בלימה של הרכב גם אם הנהג לא מגיב.

בקרת סטייה מנתיב:
עוד מערכת שהפכה נפוצה יותר ויותר בדגמים מכל הסוגים בשנים האחרונות. נועדה כדי "להעיר" נהגים שרכבם סוטה מהנתיב מסיבה כלשהי. מערכת זאת יכולה לעשות הבדל אמיתי כאשר מדובר בנהיגה במהירות גבוהות, בכבישים מפותלים, בכביש דו סיטרי וכד'.

מערכת לזיהוי כל רכב בשטח מת:
גם לדגמים המתקדמים ביותר על הכביש יש שטחים מתים. כלומר, אזורים מסביב לרכב שהנהג פשוט לא מצליח לראות. באמצעות מצלמות וחיישנים, המערכת מזהה כלי רכב הנמצאים באותם שטחים מתים, ומתריעה על כך בפני הנהג.

 

מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב:
נועדה להוריד למינימום את מקרי הזוועה בהם ילד/תינוק מושאר בטעות ברכב. המערכת – שמופעלת אוטומטית – נועדה כדי לספק לנהג התרעה קולית וחזותית, ובכוחה לעלות תוך דקות ספורות מאוד על כל אירוע כזה.

בנוסף, רכבים רבים מאוד על הכביש שלנו כוללים היום עוד המון אביזרי ומערכות בטיחות נוספות. בהקשר זה נזכיר את המערכת לבלימת חירום בפני הולכי רגל ורוכבי אופניים, בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור, בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת התראה במקרה של עייפות, וכמובן בקרות נהיגה וותיקות יותר כמו בקרת יציבות, מערכת למניעת נעילת גלגלים ועוד.

לסיכום, חשוב להבהיר שעם התפתחות הטכנולוגיה בעולם הרכב, רכבים רבים מציעים היום אבזור עשיר ומפורט מאוד, שבחלקו רלוונטי לסוגיות בטיחות, ומקצתו לנוחות הנהיגה או הנסיעה בלבד. בנוסף, נהגים רבים בוחרים לרכוש באופן פרטי אביזרי בטיחות עבור רכבים שלא מצוידים בהם מראש. בכל רכישה של רכב חדש או משומש כדאי לעיין בצורה קפדנית על רשימת אבזור הבטיחות, להכיר את המערכות השונות ואופן פעולתן, ולפיכך להחליט אם ברצוננו להוסיף עוד באופן פרטי וספציפי. כאמור, תמיד מומלץ ליידע את חברת הביטוח שלכם בנוגע לאבזור הבטיחות המותקן ברכב, היות ויש לדבר השפעה על מחירה של פוליסת הביטוח המקיף. סעו בזהירות.

תוכן עניינים
רוצים לפרסם כתבה באתר?

השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם הכי מהר שנוכל!

חוקר פרטי
בלוג
הגילויים הסוחפים של חוקר פרטי: מבט מאחורי הקלעים

חוקרים פרטיים ממלאים תפקיד מכריע בחשיפת מידע חיוני לעניינים משפטיים, אישיים או עסקיים. אנשי מקצוע אלה מאומנים לערוך חקירות יסודיות ולאסוף ראיות לתמיכה בממצאיהם. בין אם מדובר בגילוי בגידות, איתור נעדרים או ביצוע בדיקות רקע, חוקרים פרטיים משתמשים במגוון כלים וטכניקות כדי לבצע את העבודה.

למאמר המלא >>
עורך דין
בלוג
כיצד למצוא את עורך הדין המתאים לצרכים המשפטיים שלך?

בחירת עורך הדין הנכון היא קריטית מכיוון שיכולה להיות לה השפעה משמעותית על התוצאה של הסוגיות המשפטיות שלכם. עורך דין עם המומחיות והניסיון הנכונים לא רק ידריך אתכם במורכבות החוק אלא גם יבטיח שהזכויות שלכם מוגנות. בין אם מדובר בעניין אישי או עסקי, בחירת עורך דין שמבין את הצרכים הספציפיים שלכם יכולה לעשות הבדל ניכר בהשגת פתרון רצוי. לפיכך, לא ניתן להפריז בחשיבות הבחירה הזו.

למאמר המלא >>
אטרקציות
בלוג
מה מגניב לעשות באזור של גבעת ברנר

אם אתם מגיעים לגבעת ברנר ביום טיול כלשהו עם הילדים או שאתם פשוט כבר בסביבה כי עשיתם עצירה עם הילדים בדרך ליעד רחוק יותר לחופשה, אתם בטח שואלים את עצמכם מה אפשר לעשות בגבעת ברנר. אין דבר יותר מתסכל מלנסות לחפש אטרקציה כלשהי ובסופו של דבר לא למצוא כלום. את האטרקציה יש לבחור בהתאם למי שעתיד להשתתף בה, בהתאם לפרק הזמן שאתם רוצים לבלות במקום, בהתאם להעדפות האישיות שלכם ועוד. חשוב שתדעו כי באתר מה עושים היום, תוכלו למצוא מגוון רחב של אטרקציות באזור גבעת ברנר, שמהן תוכלו לבחור את האטרקציה המתאימה לכם ביותר.

למאמר המלא >>
בידוד רעשים בחדר

בעולם התזזיתי שאנו חיים בו, מציאת שלווה בתוך כתלי הבית שלנו הפכה למשמעותית ביותר. בתוך הרעש הבלתי פוסק של המולת העיר, התנועה ואפילו הדינמיקה התוססת של יחסי הגומלין הביתיים, קיים צורך הולך וגובר ליצור מקלט של שלווה עבור עצמנו. כאן בידוד קול בחדר, או בידוד רעשים, ממלא תפקיד מרכזי. זה לא רק לחסום את הקקופוניה החיצונית אלא גם לשפר את איכות הסביבה הפנימית שלנו. על ידי הבנה ויישום אסטרטגיות יעילות לבידוד רעשים, אנו יכולים להפוך את מרחבי המגורים שלנו למקלטים שלווים התומכים ברווחתנו. מדריך זה שואף להתעמק בניואנסים של בידוד רעשים בחדר, לחקור את חשיבותו, סוגיו השונים הזמינים ופתרונות מעשיים להשגת השקט שאנו מבקשים במקלטים האישיים שלנו.

למאמר המלא >>